Award winners from Ohio State CFAES annual recognition banquet

Compiled by Stacie Seger

On April 4, 2013 the College of Food, Agriculture and Environmental Sciences at Ohio State held their annual recognition banquet ‘The Winners’s Circle – Big Hats, Big Fun.’ Here are several of the award winners:

Banquet Dedication: Dr. Herbert Wood Ockerman and Janice DiCarolis

Top Twenty Seniors: Ryan Billman, Leanne Diese, Lauren Eisemann, Christopher Gehret, Hilary Goetz, Bailey Harsh, Linsey Howell, Mallory Kanwal, Andrew Klopfenstein, Kara McCarthy, Derek McCracken, Suzie McMullen, Alifia Merchant, Ariel Miller, Trey Miller, Kaitlyn Murrary, Alex Newman, Caleigh Payne, Darcy Richardson, Nicole Steinmetz,

Outstanding Student Employees: Clair Bullock, a junior in Environmental Policy & Decision Making and Caroline Weihl, an Agricultural Communication

Meritorious Service to Students Award: Mr. Jack Fisher
New Activity Award: Micki Zartman Scarlet and Gray Ag Day with Hunger U
Plimpton Teaching Award: Teresa Lanker and  Dr. Steven Vickner
Towers Faculty Award:Dr. Jeff Hattey

Outstanding First Year Student Scholarships: Emily Limes,  Devon Alexander
Ray A. Miller Council Scholarship: Josh Diemer, Danielle Matthews
Lee Johnston Scholarship: Clair Bullock,Rachel DeNoewer, Ethan Rhodus & Aliffia Merchant
Medard Ruehle Scholarship: Mara Gordon
Outstanding Service to Students Award: Leslie Risch & Masa Alman
Mentoring Award: Dr. Kimberly Cole
Outstanding Student Organization: Alpha Zeta Partners Honorary

ATI Outstanding Students:
Livestock Sciences Award: Wyatt Feldner from Pleasant City; Ashley Lewis from Medina; Emily Painter from Frazeysburg;  Samantha Springer from Canton,Gabriel Wiles from North Olmsted
Dairy Science Award: Todd Roop from Seville
Livestock Production and Management:  Emma Luzby from  Bellefontaine
Agricultural Business Award:  Justin Veyon from Beverly
Agricultural Commerce Outstanding Student: Kimberly Fulton from Seville
Management and Agricultural Commerce:  Michael-a Becker from Doubton
Outstanding Student in Agronomy:  Allen Goodwin from Hinckley, and Steven Parker from East Clinton
Crop Management and Soil Conservation: Casey Niese from Crestline, and Austin Mayer from Lima
Outstanding Student Award in Floral Design and Marketing: Robin Bryant from Wooster
Greenhouse and Nursery Management Award: ·   Joshua Henry from Cleveland,  Jared Schuster from Elyria, and Holly DeVault from Milan
Gamma Sigma Delta Scholarship: Elka Del Portal

Print Friendly

Related Posts

Leave a Reply