Ohio State Fair Dairy Show Results

Junior Ayrshire Show

(36 exhibitors, 76 animals)

Junior Champion – Ashley Hawvermale, Wooster; Reserve Junior Champion – Rachel Duncan, Warsaw; Grand Champion – Tanner Topp, Wooster; Reserve Grand Champion – Lane Greiwe, Sidney

Junior Brown Swiss Show

(31 exhibitors, 65 animals)

Junior Champion – Alexandra Lammers, Botkins; Reserve Junior Champion – Bradley Moffett, Jeromesville; Grand Champion – Keaton Topp, Botkins; Reserve Grand Champion – Amber Baumer, Wapakonet

Junior Guernsey Show

(36 exhibitors, 89 animals)

Junior Champion – Amber Dietz, Southington; Reserve Junior Champion – Becky Cooley, Baltimore; Grand Champion – Ericq Showalter, New Concord; Reserve Grand Champion – David DiGiovanni, Wapakoneta

Junior Holstein Show

(73 exhibitors, 117 animals)

Junior Champion – Cole Cummings, Sidney; Reserve Junior Champion – Anna Miley, West Salem; Grand Champion – Cole Cummings, Sidney; Reserve Grand Champion – Keaton Topp, Botkins

Junior Jersey Show

(70 exhibitors, 181 animals)

Junior Champion – Keaton Topp, Botkins; Reserve Junior Champion – Megan Cornish, N. Fairfield; Grand Champion – Erin Williams, McConnelsville; Reserve Grand Champion – Cala Mazzaro, Williamsfield

Junior Milking Shorthorn Show

(10 exhibitors, 26 animals)

Junior Champion – Hannah Rhoades, Greenville; Reserve Junior Champion – Tori Climer, Chillicothe; Grand Champion – Hannah Rhoades, Greenville; Reserve Grand Champion – Alex Weiss, Arcanum

Showmanship

Ayrshire – (senior) 1. Rachel Duncan, Warsaw; 2. Tessa Topp, Wooster; 3. Melissa Downerd, Prospect; (intermediate) 1. Cody Jodrey, Winchester; 2. Tanner Topp, Wooster; 3. Corey Jodrey, Winchester; (junior) 1. Keaton Topp, Botkins; 2. Brennan Topp, Wooster; 3. Trevor Griewe, Sidney

Brown Swiss – (senior) 1. Michelle Funk, Jeromesville; 2. Elizabeth Bernard, Greenville; 3. Todd Lahmers, Newcomerstown; (intermediate) 1. Cody Jodrey, Winchester; 2. Matt Duffie, Camden; 3. Alexandra Lammers, Botkins; (junior) 1. William Hughes, Killbuck; 2. Jordan Hughes, Killbuck; 3. Victoria Lammers, Botkins

Guernsey – (senior) 1. Ashlee Dietz, Southington; 2. Megan Raber, Creston; 3. Joseph DiGiovanni, Wapakoneta; (intermediate) 1. Amber Dietz, Southington; 2. Becky Cooley, Baltimore; 3. Caitlin Davidson, Sardinia; (junior) 1. Cari Cooley, Baltimore; 2. Deanna Langenkamp, St. Henry; 3. Kristen Plocher, Salem

Holstein – (senior) 1. Kyle Andrews, Sidney; 2. Anna Miley, West Salem; 3. Tessa Topp, Wooster; (intermediate) 1. Allison Mangun, Burbank; 2. Bailee Mazzaro, Williamsfield; 3. Tanner Topp, Wooster; (junior) 1. Kate McGovern, Jeromesville; 2. Ashley Havermale, Wooster; 3. Keaton Topp, Botkins

Jersey – (senior) 1. Luke Hershberger, Troy; 2. Erin Williams, McConnelsville; 3. Brittany Ashcraft, Orient; (intermediate) 1. Jody Williams, McConnelsville; 2. Nick Blackburn, Minford; 3. Megan Cornish, N. Fairfield; (junior) 1. Grace Hageman, Sidney; 2. Mason Mazzaro, Williamsfield; 3. Trevor Greiwe, Quincy

Milking Shorthorn – (senior) 1. Amy Donato, Strasburg; 2. Tori Climer, New Holland; 3. Tyler Parker, West Jefferson; (junior) 1. Sarah Rhoades, Greenville; 2. Hannah Rhoades, Greenville; 3. Alex Weiss, Arcanum

Skillathon

Age 9 – Kirsten Plocher, Mahoning; Age 10 – Sara Wolf, Wayne; Age 11 – Sara Donato, Tuscarawas; Age 12 – Logan Meier, Wayne; Age 13 – Levi Plocher, Mahoning; Age 14 – Mark Gordon, Wayne; Age 15 – Mikayla Conrad, Pickaway; Age 16 – Eileen Gress, Wayne; Age 17 – Rachel Townsley, Champaign; Age 18 – Ashlee Dietz, Trumbull; Overall – Mark Gordon, Wayne

Check Also

Climbing corn prices

By Jon Scheve, Superior Feed Ingredients, LLC The corn market continues to trade at new …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *