2014 Ohio State Fair Junior Market Beef Breed winners

2014 Beef Breed Winners

Beef Performance Carcass Quality:

Grand Champion – Allison Davis, Carroll County

Reserve Grand Champion – Kirsten Augustine, Ashland County

 

Market Heifers

Grand Champion – Allison Davis, Carroll County

Reserve Grand Champion – Haley Frazier, Jackson County

 

Angus

Grand Champion – Kinsey Crowe, Montgomery County

Reserve Grand Champion – Sydney Sanders, Highland County

 

Chianina

Grand Champion – Callie Daniels, Hardin County

Reserve Grand Champion – Logan Vail, Richland County

 

Hereford

Grand Champion – Dawson Osborn, Highland County

Reserve Grand Champion – Maverick Pugh, Stark County

 

Maine-Anjou

Grand Champion – Wyatt Daniels, Hardin County

Reserve Grand Champion – Jenna Taylor Darner, Butler County

 

Shorthorn

Grand Champion – Quinton Waits, Fayette County

Reserve Grand Champion – Reily Bell, Muskingum County

 

Shorthorn Plus

Grand Champion – Nicholas Bauer, Huron County

Reserve Grand Champion – Samantha Norman, Fulton County

 

Simmental

Grand Champion – Curtis Harsh, Delaware County

Reserve Grand Champion – Brandee Painter, Licking County

 

AOB

Grand Champion – Gerrett Davison, Madison County

Reserve Grand Champion – Elizabeth Heinz

 

Division 1 Crossbred

Champion: Adam Kinsman, Fulton Co.

Res. Champion: Lauren Ott, Huron Co.

 

Division 2 Crossbred

Champion: Anne Thompson, Clinton Co.

Res. Champion: Lori Millenbaugh, Crawford Co.

 

Division 3 Crossbred

Champion: Caden Jones, Allen

Res. Champion: Colby Watson, Champaign

 

Division 4

Champion: Brooke Egbert, Auglaize Co.

Res. Champion: Tyler Clark, Miami

 

Division 5

Champion: Curtis Harsh, Delaware

Res. Champion: Dustin Kuhlwein, Union Co.

 

Champion heifers

Angus

Champion: Will Harsh, Delaware County

Res. Champ: Will Harsh Delaware County

Chianina

Champion: Caitlyn Decker, Washington County

Res. Champion: Caitlyn Decker, Washington County

Gelbvieh

Champion: Cody Moore, Adams County

Res. Champion: Hunter Sheeley, Highland County

Limousin

Champion: Emma Gurney, Seneca

Res. Champion: Hannah Ziegler, Wyandot County

Lim-Flex

Champion: Hannah Zeigler, Wyandot County

Res. Champion: Hannah Zeigler, Wyandot County

Maine-Anjou

Champion: Ali Muir, Auglaize County

Re. Champion: Kaitlyn Thompson, Miami County

MaineTainer

Champion: Kathy Lehman, Richland County

Res. Champion: Macie Ott, Huron County

Shorthorn

Champion: Emily Dahse, Galia County

Res. Champion: Hadley LeVan, Champaign County

ShorthornPlus

Champion: Kathy Lehman, Richland County

Res. Champion: Abbie Collins, Montgomery County

Simmental

Champion: Ali Muir, Auglaize County

Res. Champion: Meghan Reed, Sandusky County

Simmental Influence

Champion: Garrett Stanfield, Adams County

Res. Champion: Erin Dilger-Lawrence, Licking County

AOB

Champion: Shelby Manning, Darke County

Res. Champion: Erin Dilger-Lawrence, Licking County

OVERALL

Grand Champion Heifer: Ali Muir, Simmental

Reserve Grand Champion Heifer: Kathy Lehman, MaineTainer

 

 

 

 

Check Also

A look at the February USDA numbers

By Jon Scheve, Superior Feed Ingredients, LLC The February USDA report is usually considered less …

One comment

  1. My family members every time say that I am wasting my
    time here at net, however I know I am getting know-how
    all the time by reading thes nice content.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *