2013 Ohio State Fair

More 2013 Ohio State Fair Beef results

 

Junior Breeding Beef

Ohio State Fair

Sunday, August 04, 2013

Last, First Class and Class Description Place City County

101 ············· 59 records

01 ············· 3 records

Ayres, Tanner 01 – Heifer Calf(Mar. 1, 2013 & later) 1 Hillsboro Highland

Harsh, Will 01 – Heifer Calf(Mar. 1, 2013 & later) 2 Radnor Delaware

Baird, Cassandra 01 – Heifer Calf(Mar. 1, 2013 & later) 3 Washington Ch Fayette

02 ············· 3 records

Wogan, Emily 02 – Jr. heifer calf(Feb.1- 28-2013) 1 Hebron Licking

Winter, Caroline 02 – Jr. heifer calf(Feb.1- 28-2013) 2 Ashville Pickaway

Miller, Alana 02 – Jr. heifer calf(Feb.1- 28-2013) 3 Lynchburg Highland

03 ············· 3 records

Winter, Christina 03 – Jr. heifer calf( Jan. 1-31-2013) 1 Ashville Pickaway

Closser, Rylee 03 – Jr. heifer calf( Jan. 1-31-2013) 2 Hebron Licking

Baird, Cassandra 03 – Jr. heifer calf( Jan. 1-31-2013) 3 Washington Ch Fayette

04 ············· 1 record

Ayres, Tanner 04 – Jr.… Continue reading

Read More »

2013 Ohio State Fair Outstanding Market Exhibitors

DSC_0416

Kady Davis, Carroll County, was the Beef Outstanding Market Exhibitor. The Beef Outstanding Market Exhibitors by age were: 9. Dawson Osborn, Highland County; 10. Alex Linder, Huron County; 11. Allison Davis, Carroll County; 12. Brooke Egbert, Auglaize County; 13. Wally Minges, Butler County; 14. Kady Davis, Carroll County; 15. Curtis Harsh, Delaware County; 16. Samantha Norman, Fulton County; 17. Danielle Heintz, Auglaize County; 18. Jessica Harsh, Delaware County.

 

DSC_0132

Hayden Johnson, Jefferson County, was the Poultry Outstanding Market Exhibitor. The Poultry Outstanding Market Exhibitors by age were: 9. Zane Ortman, Perry County; 10. Hayden Johnson, Jefferson County; 11 Nevan Ruggles, Huron County; 12. Deloris Cororan, Ross County; 13. Cassady Neviska, Morrow County; 14. Aryn Copeland, Crawford County; 15. Molly Phillips, Huron County;16. Zachary Johnson, Clinton County; 17. Reagan Neviska, Morrow County; 18. Sarah Johnson, Clinton County.

 

DSC_0215

Meghann Winters, Guernsey County, was the Lamb Outstanding Market Exhibitor. The Lamb Outstanding Market Exhibitors by age were: 9.… Continue reading

Read More »

More hog results from the 2013 Ohio State Fair

Open Top Five

Ohio State Fair

Sunday, August 04, 2013

Name City Breed Wt.

Sheldon Wheeler Minford Dark Cross 268

Garrett Cass Delta Light Cross 273

Haley Clinker Defiance Light Cross 260

Mason Creager Wauseon hampshire 280

Joey Schier Delphos Dark Cross 263

 

Open Barrow Champions

Ohio State Fair

Sunday, August 04, 2013

Exhibitor Name City Breed Wt.

 

Hudson Barclay South Charlesto Berkshire 280

Ethan Spracklen South Solon Berkshire 236

 

Gus Mitchem South Solon Chester White 260

Mason Creager Wauseon Chester White 258

 

Sheldon Wheeler Minford Dark Cross 268

Joey Schier Delphos Dark Cross 263

 

Jenna Siegel Marion Duroc 280

Nathan Barney Monclova Duroc 280

Mason Creager Wauseon hampshire 280

Leighann Shanklin Marysville hampshire 273

 

Cameron Shellhouse Sycamore Hereford 257

Ryan Michael Farmersville Hereford 254

 

Courtney Husch Groveport Landrace 270

Cameron Vaughan Wilmington Landrace 280

 

Garrett Cass Delta Light Cross 273

Haley Clinker Defiance Light Cross 260

 

Paige Pence New Carlisle poland china 271

The Wood Family * Bloomville poland china 258

 

Derek Bowman Burbank Spotted 245

Ashton Frey Upper Sandusky Spotted 277

 

Victoria Devore West Salem Tamworth 255

Jason& Sara Geer Clint Hig New Vienna Tamworth 260

 

Eme Sprow Ney yorkshire 274

Nolan Barney Monclova yorkshire 276

 

 

Performance barrow Show results

GeerJason5004AOB-SPOT43230951.97150
Stiver Jake5010AOB- CHESTER42254952.23150
Geer Sara5020CHESTER WHITE26205951.88150
Stewart Johnathan5024AOB- CHESTER32231952.09150
Stiver Kyle5008AOB-TAMWORTH36211951.84150
Howard Tyler5022AOB- CHESTER28226952.08150
Bair Kelton5021AOB- CHESTER28252952.36150
Michael Tyler1489AOB-HAMP53256952.14150
AVG362332.07
LASTFIRSTTAGBREEDSTART WTEND WT.
Continue reading

Read More »

More 2013 Ohio State Fair Poultry results

2013 Ohio State Fair Junior Market Turkey Show

Final Drive

Overall Turkey PlaceFirst NameLast NameCounty
01  Grand ChampionKaciCarterHarrison
02  Reserve Grand ChampionHunterHobbsFayette
03SarahJohnsonClinton
04ErinFleckensteinWarren
05TreyMillerWyandot

 

2013 Ohio State Fair

Breeding Poultry Show Class Winners

 

Large Fowl

 

Best American    Laci Graham    Allen County     Class     8          Reserve     Brandi Powell  Champaign Co                        Class     15                          

 

Best Asiatic        Brandi Powell Champaign  Co   Class     31         Reserve:    Brandi Powell Champaign  Co                        Class     32

 

Best English       Brandi Powell Champaign  Co   Class     33         Reserve:   Brandi Powell Champaign  Co                        Class     38

 

Best

Mediterranean     Brandi Powell Champaign Co    Class     44         Reserve:    Brandi Powell              Champaign Co            Class     48

 

Best AOSB                    Brandi Powell   Champaign Co  Class     53         Reserve      Brandi Powell Champaign  Co           Class     54

 

 

 

Bantams

 

Best  Single Comb

Clean Leg          Austin Laufl  Allen County        Class     67         Reserve      Jaycee Perry  Fayette County              Class     76

 

Best Rose Comb

Clean Leg          Austin Lauf      Allen County     Class     90         Reserve:    Megan Ohl    Wyandot County           Class     82

 

Best

Feather Leg        Ashley Ohl  Wyandot County     Class     99         Reserve:   Adam Isler  Marion County                Class     104

 

Best Old English             Austin Smith  County    Class     121       Reserve:    Tom Mozena  Muskinum County                     Class     122

 

Best Modern

Game                Austin Lauf  Allen County         Class     120       Reserve:     Austin Lauf  Allen County                 Class     121

 

Best AOV-AOC  Caleb Pickard    Wayne  Co        Class     127       Reserve:    Caleb Pickard              Wayne Co                   Class     128

 

 

Waterfowl

 

Champion

Bantam Duck:     Adam Isler         Marion Co        Class     134       Reserve:    Megan Ohl                Wyandot Co      Class     141

 

Champion

Light Duck:        Colleen Harris   Delaware Co      Class     146       Reserve:    Colleen Harris            Delaward Co     Class     146

 

Champion

Medium Duck:    Minnie Lucas    Guernsey Co.   Continue reading

Read More »

A surprise buyer at the Sale of Champions

The showcase of Ohio agriculture’s premier livestock exhibits, the Sale of Champions, enjoyed yet another wildly successful year. This year’s sale broke quite a few records, including the most funds raised in a single sale for the Youth Reserve Program, raking in over $265,000 (of the $344,700 total) to support ag youth all over Ohio.

The monies raised and excitement generated in the Celeste Center every year towrap up the Ohio State Fair wouldn’t be possible without the support of great buyers that believe that, by being the highest bidder, they are making a worth-while investment in the future of the state’s top industry.

The usual suspects, Meijer, Kroger, Gerber Poultry and Steve Rausch were there for the sale.… Continue reading

Read More »

2013 Ohio State Fair Sale of Champions Results

 

 

 

 

 

DSC_2575

 

Dairy Grand Champions – Represented By Grand Champion Swiss Cheese
Jacob Baker, Columbia County
Lane Grewie, Shelby County
Keaton Topp, Shelby County
Tanner Topp, Wayne County, Supreme Showman
Kinley Topp, Shelby County
Trevor Grewie, Shelby County
Marshall Overholt, Holmes County
Megan Cornish, Huron County, Supreme Showman
Price: $19,700 — a new record!
Buyers: Kroger Deli & Bakery Department, American Dairy Association – Mideast, Brewster Dairy, Inc., LongAcre Farm, Biery Cheese, COBA Select Sires, Dairyman’s, Great Lakes cheese, Maryland-Virginia Milk Producers, Dairy Farmers of America, Burkhart Farm Center, Smith Dairy/Dairy Enterprises Inc., Scioto Milk Co-Op Milk Producers Association, Ayars Family Farm Ice Cream, Land of Living Farm Guernseys, Weekland Farms, Call-Del Farms

DSC_2586

Grand Champion Turkey
Kaci Carter, Harrison County
Price: $13,000 – a new record!
Buyer: CBC Pipleline, D&J Sales and Service, Inc., Seleski Broiler Farm, Cadiz Animal Clinic, D&E Electric, Eberhart Service Center, Joe Myers, Harrison County Service, Willoughby & Company, CPA, Clay’s Drive In, Toland Trucking, Harrison County Commissioners, Energy Partners, LP

DSC_2596

Grand Champion Meat Goat
Michaela Ambos, Shelby County
Price: $20,000 – a new record!… Continue reading

Read More »

Jr. Fair Beef Show Results

2013 Ohio State Fair Steer Show Results.

 

 

 

 

 

1 Grand Champion: Brooke Egbert, Auglaize County

2

Reserve Champion: Madison Clark, Miami County

3
3rd Overall: Adam Kinsman, Fulton County

4
4th Overall: Elizabeth Heintz, Auglaize County

5
5th Overall: Brandee Painter, Licking County

See more photos from the steer show in our steer show photo gallery.

Interview with the Grand Champion Market Beef exhibitor Brooke Egbert.

Interview with the Reserve Champion Market Beef exhibitor Madison Clark.

Beef Performance Carcass Quality: Kady Davis, Carroll County

Market Heifers: Macie Ott, Huron County

Angus Steers: Will Harsh, Delaware Count

Chianina Steers: Adam Kinsman, Fulton County

Hereford Steers: Maverick Pugh, Stark County

Maine-Anjou Steers: Curtis Harsh, Delaware County

Shorthorn Plus Steers: Brandee Painer, Licking County

All Other Breeds: Derek Miller, Williams County

Division 1 Crossbred: Justin Nofziger, Fulton County

Division 2 Crossbred: Wally Minges, Butler County

Division 3 Crossbred: Madison Clark, Miami County

Division 4 Crossbred: Brooke Egbert, Auglaize County

Division 5 Crossbred: Derek Miller, Williams County

More 2013 Beef results.Continue reading

Read More »

Jr. Fair Market Hog Show Results

Winners from the 2013 Ohio State Fair Jr. Fair Market Hog Show:

 

 

 

1

Grand Champion Overall: Sidni Harris, Logan

2
Reserve Champion: Adam McCoy, Jeffersonville

3

Third Overall: Domonique Johnson, Bellefontaine

4

Fourth Overall: Jordan Hamilton, Fairfield

5

Fifth Overall: Makayla Wheeler, Minford

See more photos from the hog show in our photo gallery.

Breed Champions

Berkshire
Grand Champion: Connor Rayburn, Orient
Reserve Champion: Benjamin Seale, Tipp City

Chester White
Grand Champion: Christopher Nott, Woodstock
Reserve Champion: Lauren Greene, Leesburg

Duroc
Grand Champion: Domonique Johnson, Bellefontaine
Reserve Champion: Gus Mitchem, South Solon

Hampshire

Grand Champion: Jenna Siegel, Marion
Reserve Champion: Riley Wendt, Irwin

Hereford
Grand Champion: Cameron Shellhouse, Sycamore
Reserve Champion: Victoria Devore, West Salem

Landrace
Grand Champion: Cameron Vaughan, Wilmington
Reserve Champion: Wyatt Fogt, Anna

Poland China
Grand Champion: Jarret Winner, Piqua
Reserve Champion: Paige Pence, New Carlisle

Spot

Grand Champion: Taylor Weickert, Lindsey
Reserve Champion: Dylon Bayman, Piqua

Tamworth
Grand Champion: Victoria Devore, West Salem
Reserve Champion: Jason Geer, New Vienna

Yorkshire
Grand Champion: Jordon Hamilton, Fairfield
Reserve Champion: Eme Sprow, Ney

Dark Cross
Grand Champion: Mikayla Wheeler, Minford
Reserve Champion: Aston Dominique, West Unity

Light Cross
Grand Champion: Sidni Harris, Logan
Reserve Champion: Adam McCoy, Jeffersonville

More 2013 hog results. Continue reading

Read More »

First Market Rabbit Barn Sale highlights exhibitors and success

Brad Wehrle, from Warren County, had both the Grand Champion and the Reserve Grand Champion junior rabbit market pens for the first ever Barn Sale auction at the Ohio State Fair. In fact, the six champion caliber rabbits in Wehrle’s top two pens were from the same litter.

The champion pen sold for $5,000 to Dennis Miller of Direct Feed Sales, Inc. and Hubbard/Showrite Feeds. Wehrle’s reserve champion pen sold for $3,000 to the Ohio State New Zealand Rabbit Breeders, ADR Energy, LLC, Turner Oil and Gas, Profit Energy Co., and Antero Energy Products. The event also recognized the top 15 junior rabbit exhibitors and checks were presented to each of them for their hard work.

Here are those results, starting with third place:

3. Kole Vollrath, Clark Co.

4. Baylor Green, Union Co.

5. Summer McKracken, Shelby Co.

6. Taylor Ramsey, Scioto CO.

7. Kaitlin Gilman, Shelby Co.

8. Samara Jones, Ross Co.… Continue reading

Read More »

Jr. Fair Poultry Show Results

2013 Ohio State Fair Junior Market Chicken Show

1

Grand Champion – Hayden Johnson, Jefferson County

2

Reserve Grand Champion – Cole Krawczyk, Union County

3

3rd – Garrett Shafer, Miami County

4

4th – Reggie Regula, Logan County

5

5th – Karlynn Kies, Shelby County

Chicken Class 1

1. Cole Krawczyk, Union County
2. AndrewvCorcoran, Ross County

Chicken Class 2

1. Garrett Shafer, Miami County
2. Molly Phillips, Huron County

Chicken Class 3

1. Hayden Johnson, Jefferson County
2. Leann Regula, Logan County

Chicken Class 4

1. Reggie Regula, Logan County
2. Karlynn Kies, Shelby County

 

 

2013 Ohio State Fair Junior Market Turkey Show

Turkey1

Grand Champion – Kaci Carter, Harrison County

Turkey2

Reserve Grand Champion – Hunter Hobbs, Fayette County

3rd – Sarah Johnson, Clinton County

4th – Erin Fleckenstein, Warren County

5th – Trey Miller, Wyandot County

Turkey Class 1

1. Hunter Hobbs, Fayette County
2. Erin Fleckenstein, Warren County

Turkey Class 2

1.… Continue reading

Read More »